VPS20-8800-B
Manufacturer Part Number:
VPS20-8800-B
Manufacturer/Brand:
Triad Magnetics
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 17.6A, Series 8.8A
Height - Seated (Max) :
95.25mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
175VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
79.50mm L x 71.37mm W
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 10V, Series 20V