A41-175-16L
Manufacturer Part Number:
A41-175-16L
Manufacturer/Brand:
Signal Transformer
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 22A, Series 11A
Height - Seated (Max) :
95.30mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
175VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
79.40mm L x 79.70mm W
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 8V, Series 16V