VPL28-1700
Manufacturer Part Number:
VPL28-1700
Manufacturer/Brand:
Triad Magnetics
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 50.0VA CHAS
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
1.786A
Height - Seated (Max) :
65.09mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
50.0VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
57.15mm L x 101.6mm W
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
3500Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
28V