VPS24-1000-B
Manufacturer Part Number:
VPS24-1000-B
Manufacturer/Brand:
Triad Magnetics
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 2A, Series 1A
Height - Seated (Max) :
58.67mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
25VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
50.80mm L x 49.28mm W
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 12V, Series 24V