241-3-120L
Manufacturer Part Number:
241-3-120L
Manufacturer/Brand:
Signal Transformer
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA CHAS MT
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
Yes
Current - Output (Max) :
20mA
Height - Seated (Max) :
31.20mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
2.4VA
Primary Winding(s) :
Single
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Single
Size / Dimension :
52.60mm L x 29.60mm W
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Voltage - Primary :
115V
Voltage - Secondary (Full Load) :
120V