F56-045-C2
Manufacturer Part Number:
F56-045-C2
Manufacturer/Brand:
Triad Magnetics
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 90mA, Series 45mA
Height - Seated (Max) :
30.15mm
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
2.5VA
Primary Winding(s) :
Single
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
34.93mm L x 28.58mm W
Termination Style :
PC Pin
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Voltage - Primary :
115V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 28 V, Series 56V