F20-1800-C2
- Manufacturer Part Number:
- F20-1800-C2
- Manufacturer/Brand:
- Triad Magnetics
- Part of Description:
- PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
- Manufacturer :
- Triad Magnetics
- Product Category :
- Power Transformers
- Center Tap :
- No
- Current - Output (Max) :
- Parallel 3.6A, Series 1.8A
- Height - Seated (Max) :
- 39.67mm
- Mounting Type :
- Through Hole
- Power - Max :
- 36VA
- Primary Winding(s) :
- Single
- Product Status :
- Active
- Secondary Winding(s) :
- Dual
- Size / Dimension :
- 66.68mm L x 55.55mm W
- Termination Style :
- PC Pin
- Type :
- Laminated Core
- Voltage - Isolation :
- 2500Vrms
- Voltage - Primary :
- 115V
- Voltage - Secondary (Full Load) :
- Parallel 10V, Series 20V