FS20-1800-C2
Manufacturer Part Number:
FS20-1800-C2
Manufacturer/Brand:
Triad Magnetics
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 3.6A, Series 1.8A
Height - Seated (Max) :
39.67mm
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
36VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
66.68mm L x 55.55mm W
Termination Style :
PC Pin
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
4200Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 10V, Series 20V