VPP28-090-B
Manufacturer Part Number:
VPP28-090-B
Manufacturer/Brand:
Triad Magnetics
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 180mA, Series 90mA
Height - Seated (Max) :
28.58mm
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
2.5VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
41.28mm L x 33.32mm W
Termination Style :
PC Pin
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 14V, Series 28V