VPM240-20800
Manufacturer Part Number:
VPM240-20800
Manufacturer/Brand:
Triad Magnetics
Part of Description:
PWR XFMR TORO 5000VA CHAS MT
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 41.6A, Series 20.8A
Height - Seated (Max) :
140.00mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
5000VA
Primary Winding(s) :
Dual, Multiple Taps
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
277.00mm Dia
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Toroidal
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
208V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 120V, Series 240V