PL56-20-130B
Manufacturer Part Number:
PL56-20-130B
Manufacturer/Brand:
Tamura
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 56VA TH
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 5.6A, Series 2.8A
Height - Seated (Max) :
48.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
56VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
76.20mm L x 64.00mm W
Termination Style :
PC Pin
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
3500Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 10V, Series 20V