CST25-0500
Manufacturer Part Number:
CST25-0500
Manufacturer/Brand:
Triad Magnetics
Part of Description:
ENCAPSULATED PCB CURRENT SENSE X
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Current Sense Transformers
Current Rating (Amps) :
25 A
Current Ratio :
DC Resistance (DCR) :
16Ohm
ET (Volt-Time) :
1750VµS
Frequency Range :
50kHz ~ 500kHz
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Inductance :
470 mH
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.669" L x 0.591" W (17.00mm x 15.00mm)