PH-1200A-00-K
- Manufacturer Part Number:
- PH-1200A-00-K
- Manufacturer/Brand:
- Master Appliance Co
- Part of Description:
- PROHEAT A-SERIES VARITEMP HEAT G
- Manufacturer :
- Master Appliance Co
- Product Category :
- Heat Guns, Torches, Accessories
- Accessory Type :
- Air Flow :
- 16.0 CFM
- Approval Agency Marking :
- cULus
- Approved Countries :
- Color :
- Red
- Compatible Tools :
- Current :
- 11 A
- Features :
- For Use With/Related Products :
- Includes :
- Heat Gun, Nozzle
- Nozzle Opening :
- Circular - 1.31" (33.27mm)
- Power - Rated :
- 1300W
- Product Status :
- Active
- Temperature Range :
- 122°F ~ 1004°F (50°C ~ 540°C)
- Tool Type :
- Heat Gun
- Voltage :
- 120V