P703-12BLK
- Manufacturer Part Number:
- P703-12BLK
- Manufacturer/Brand:
- E-Z-Hook
- Part of Description:
- TEST LEAD PICO HOOK TO SOCKT 12"
- Manufacturer :
- E-Z-Hook
- Product Category :
- Test Leads - Jumper, Specialty
- 1st Connector :
- Pico Hook
- 2nd Connector :
- Socket, Square, 0.025" (0.64mm)
- Cable Length :
- 12.0" (304.80mm)
- Configuration :
- Grabber, Hook to Socket
- Contents :
- 1 Lead, Black
- Current Rating (Amps) :
- 1 A
- Material - Insulation :
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Product Status :
- Active
- Temperature Range :
- 221°F (105°C)
- Voltage - Rated :
- 600VDC
- Wire Gauge :
- 28 AWG