EM2BC-MG-48#
- Manufacturer Part Number:
- EM2BC-MG-48#
- Manufacturer/Brand:
- Pomona Electronics
- Part of Description:
- TEST LEAD BANANA TO GATOR 48"
- Manufacturer :
- Pomona Electronics
- Product Category :
- Test Leads - Banana, Meter Interface
- 1st Connector :
- Miniature Banana Plug, Double, Stackable
- 2nd Connector :
- Alligator Clip, Insulated (2)
- Cable Length :
- 48.0" (1219.20mm)
- Configuration :
- Banana to Alligator
- Contents :
- 1 Cable, Gray, Black and Red Leads
- Current Rating (Amps) :
- 5A
- Material - Insulation :
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Stacking Method :
- Multi-Stacking, Front and Vertical
- Type :
- Patch Cord
- Voltage - Rated :
- 45VAC
- Wire Gauge :
- RG-58C/U, 20 AWG