EM1126-48-2#
- Manufacturer Part Number:
- EM1126-48-2#
- Manufacturer/Brand:
- Pomona Electronics
- Part of Description:
- TEST LEAD BANANA TO PIN TIP 48"
- Manufacturer :
- Pomona Electronics
- Product Category :
- Test Leads - Banana, Meter Interface
- 1st Connector :
- Banana Plug, Single, Stackable
- 2nd Connector :
- Tip Plug, Stackable
- Cable Length :
- 48.0" (1219.20mm)
- Configuration :
- Banana to Pin Tip
- Contents :
- 1 Lead, Red
- Current Rating (Amps) :
- 5A
- Material - Insulation :
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Stacking Method :
- Multistacking Banana Plug, Front Stacking Pin Tip Plug
- Type :
- Patch Cord
- Voltage - Rated :
- 3000VDC (3kV)
- Wire Gauge :
- 20 AWG