EM4702-12-2#
- Manufacturer Part Number:
- EM4702-12-2#
- Manufacturer/Brand:
- Pomona Electronics
- Part of Description:
- TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
- Manufacturer :
- Pomona Electronics
- Product Category :
- Test Leads - Banana, Meter Interface
- 1st Connector :
- Banana Plug, Single
- 2nd Connector :
- Banana Socket (Jack), Single, Sheathed
- Cable Length :
- 12.0" (304.80mm)
- Configuration :
- Banana to Banana
- Contents :
- 1 Lead, Red
- Current Rating (Amps) :
- 15A
- Material - Insulation :
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Stacking Method :
- Non Stackable
- Type :
- Patch Cord
- Voltage - Rated :
- 5000VDC (5kV)
- Wire Gauge :
- 18 AWG