231-18MMX55M
Manufacturer Part Number:
231-18MMX55M
Manufacturer/Brand:
3M
Part of Description:
TAPE MASKING TAN 0.71"X 60YDS
Manufacturer :
3M
Product Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Crepe Paper, Treated
Color :
Tan
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
300°F (149°C) - 30 minutes
Thickness :
0.0076" (7.6 mils, 0.193mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Paint Masking
Width :
0.71" (18.00mm)