51-PRINTED-1X100FT
Manufacturer Part Number:
51-PRINTED-1X100FT
Manufacturer/Brand:
3M
Part of Description:
TAPE PROT BLACK/WHITE 1"X 33.3YD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Tape
Adhesive :
High Tack
Backing, Carrier :
PVC (Poly Vinyl Chloride)
Color :
Black, White Print
Length :
100' (30.5m) 33.3 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Protective - Printed
Temperature Range :
-54 ~ 176°F (-48 ~ 80°C)
Thickness :
0.0200" (20.0 mils, 0.508mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Corrosion Protection
Width :
1.00" (25.40mm)