3071-72MMX100M
Manufacturer Part Number:
3071-72MMX100M
Manufacturer/Brand:
3M
Part of Description:
SCOTCH RCT CLR 72MMX100M
Manufacturer :
3M
Product Category :
Tape
Adhesive :
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Backing, Carrier :
Polypropylene
Color :
Clear
Length :
328' (100m) 109.3 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Sealing, Splicing
Temperature Range :
Thickness :
0.0021" (2.1 mils, 0.053mm)
Thickness - Adhesive :
0.0008" (0.8 mils, 0.020mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Usage :
Width :
2.83" (72.00mm)