RP+060GF-0.75"X18YD
- Manufacturer Part Number:
- RP+060GF-0.75"X18YD
- Manufacturer/Brand:
- 3M
- Part of Description:
- 25 MIL ACRYLIC FOAM TAPE GREY
- Manufacturer :
- 3M
- Product Category :
- Tape
- Adhesive :
- Acrylic
- Backing, Carrier :
- Polyethylene Film
- Color :
- Gray
- Length :
- 54' (16.5m) 18 yds
- Product Status :
- Active
- Tape Type :
- Double Coated, Double Sided
- Temperature Range :
- 50°F (10°C)
- Thickness :
- 0.0250" (25.0 mils, 0.635mm)
- Thickness - Adhesive :
- 0.0200" (20.0 mils, 0.508mm)
- Thickness - Backing, Carrier :
- 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
- Usage :
- Width :
- 0.75" (19.05mm)