12X12-6-3380
Manufacturer Part Number:
12X12-6-3380
Manufacturer/Brand:
3M
Part of Description:
TAPE ALUM FOIL SILVER 12"X 12"
Manufacturer :
3M
Product Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Aluminum Foil
Color :
Silver
Length :
12.00" (304.80mm)
Product Status :
Active
Tape Type :
Aluminum Foil
Temperature Range :
-30°F ~ 260°F (-34°C ~ 127°C)
Thickness :
0.0033" (3.3 mils, 0.084mm)
Thickness - Adhesive :
0.0013" (1.3 mils, 0.033mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Usage :
Heat Dissipation, Reflection
Width :
12.00" (304.80mm)