101TL2841-3
Manufacturer Part Number:
101TL2841-3
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Control EMEA
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 115V
Manufacturer :
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
16.51mm
Actuator Type :
Flatted
Bushing Thread :
15/32-32
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
100mA (AC/DC)
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 71°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.40mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
IWTS
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
28 V