LT-1564-623-024
Manufacturer Part Number:
LT-1564-623-024
Manufacturer/Brand:
Carling Technologies
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
18.16mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
15/32-32
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Features :
Sealed
Illumination :
Illuminated
Illumination Type, Color :
Incandescent, Amber/Green
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V