3P3233002
Manufacturer Part Number:
3P3233002
Manufacturer/Brand:
C&K
Part of Description:
SWITCH THUMB BCD COMP 0.1A 30V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Thumbwheel Switches
Actuator Type :
Pushwheel
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Rating @ Voltage :
0.1A @ 30VDC
Display Characters - Height :
End Caps :
Included
Features :
Dust Lens, Spacer Included
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Number of Sections :
3
Operating Temperature :
-10°C ~ 65°C
Output Code :
BCD Complement
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 31.65mm x 22.50mm
Product Status :
Obsolete
Read Out :
0 ~ 9
Section Width :
0.300" (7.62mm)