LS160C4G-T
Manufacturer Part Number:
LS160C4G-T
Manufacturer/Brand:
Citizen
Part of Description:
TOP-PRESS TACTILE SWITCH
Manufacturer :
Citizen
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
0.55mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.02A @ 12VDC
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
245gf
Operating Temperature :
Outline :
2.80mm x 1.60mm