EVQ-PLHA15
- Manufacturer Part Number:
- EVQ-PLHA15
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic - ATG
- Part of Description:
- SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
- Manufacturer :
- Panasonic - ATG
- Product Category :
- Tactile Switches
- Actuator Height off PCB, Vertical :
- 1.50mm
- Actuator Length, Right Angle :
- Actuator Orientation :
- Top Actuated
- Actuator Type :
- Standard
- Circuit :
- SPST-NO
- Contact Rating @ Voltage :
- 0.02A @ 15VDC
- Features :
- Push Plate
- Illumination :
- Non-Illuminated
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Force :
- 163gf
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C
- Outline :
- 4.90mm x 4.90mm