EVQ-PLMA15
Manufacturer Part Number:
EVQ-PLMA15
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
1.50mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.02A @ 15VDC
Features :
Push Plate
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
265gf
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Outline :
4.90mm x 4.90mm