ES125D12-Z
Manufacturer Part Number:
ES125D12-Z
Manufacturer/Brand:
Nidec Copal Electronics
Part of Description:
SWITCH SLIDE SPDT 25A 125V
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Product Category :
Slide Switches
Actuator Length :
9.00mm
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPDT
Contact Finish :
Contact Material :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
25A (AC)
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V