LSU11-120001A9
Manufacturer Part Number:
LSU11-120001A9
Manufacturer/Brand:
E-Switch
Part of Description:
SWITCH SLIDE SPDT 11A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Slide Switches
Actuator Length :
9.00mm
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPDT
Contact Finish :
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
11A (AC)
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V