SS42D28G10NS
Manufacturer Part Number:
SS42D28G10NS
Manufacturer/Brand:
C&K
Part of Description:
SWITCH SLIDE
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Slide Switches
Actuator Length :
10.00mm
Actuator Type :
Standard
Circuit :
4PDT
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
300mA (DC)
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
30 V