A22S-2M-10
Manufacturer Part Number:
A22S-2M-10
Manufacturer/Brand:
Omron Automation and Safety
Part of Description:
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A
Manufacturer :
Omron Automation and Safety
Product Category :
Selector Switches
Circuit :
SPST-NO
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Features :
Bezel - Round
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
2
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
Off-On
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
110 V