K10F003UCH
Manufacturer Part Number:
K10F003UCH
Manufacturer/Brand:
Schneider Electric
Part of Description:
HARMONY K1, K2, CAM CHANGEOVER S
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Selector Switches
Circuit :
3PDT
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 10A (DC)
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off-On
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
24 V