71B36-10B10N
Manufacturer Part Number:
71B36-10B10N
Manufacturer/Brand:
Grayhill Inc.
Part of Description:
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill Inc.
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
36°
Circuit per Deck :
SP10T
Contact Finish :
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
76.28mm
Features :
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
10
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
10
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V