RTAP32S03M25NP
- Manufacturer Part Number:
- RTAP32S03M25NP
- Manufacturer/Brand:
- C&K
- Part of Description:
- SWITCH ROTARY 3POS 20MA 25V
- Manufacturer :
- C&K
- Product Category :
- Rotary Switches
- Actuator Length :
- 25.00mm
- Actuator Type :
- Round (6mm Dia), Slotted
- Angle of Throw :
- 30°
- Circuit per Deck :
- DP3T
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Brass
- Contact Timing :
- Non-Shorting (BBM)
- Current Rating (Amps) :
- 20mA (AC/DC)
- Depth Behind Panel :
- 12.60mm
- Features :
- Index Stops :
- Fixed
- Mounting Type :
- Panel Mount, Through Hole
- Number of Decks :
- 1
- Number of Poles per Deck :
- 2
- Number of Positions :
- 3
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- PC Pin
- Voltage Rating - AC :
- 25 V
- Voltage Rating - DC :
- 25 V