19001-10UL
- Manufacturer Part Number:
- 19001-10UL
- Manufacturer/Brand:
- Grayhill Inc.
- Part of Description:
- SWITCH ROTARY 10POS 15A 120V
- Manufacturer :
- Grayhill Inc.
- Product Category :
- Rotary Switches
- Actuator Length :
- 12.70mm
- Actuator Type :
- Flatted (6.35mm Dia)
- Angle of Throw :
- 30°
- Circuit per Deck :
- SP10T
- Contact Finish :
- Contact Material :
- Silver Alloy
- Contact Timing :
- Non-Shorting (BBM)
- Current Rating (Amps) :
- 15A (AC), 1A (DC)
- Depth Behind Panel :
- 24.13mm
- Features :
- Index Stops :
- Fixed
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Decks :
- 1
- Number of Poles per Deck :
- 1
- Number of Positions :
- 10
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Solder Lug
- Voltage Rating - AC :
- 120 V
- Voltage Rating - DC :
- 120 V