RM105002BCB
- Manufacturer Part Number:
- RM105002BCB
- Manufacturer/Brand:
- C&K
- Part of Description:
- SWITCH ROTARY 5POS 500MA 24V
- Manufacturer :
- C&K
- Product Category :
- Rotary Switches
- Actuator Length :
- Flush
- Actuator Type :
- Screwdriver Slot
- Angle of Throw :
- 45°
- Circuit per Deck :
- SP5T
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Brass
- Contact Timing :
- Non-Shorting (BBM)
- Current Rating (Amps) :
- 500mA (DC)
- Depth Behind Panel :
- 7.37mm
- Features :
- Index Stops :
- Fixed
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Decks :
- 1
- Number of Poles per Deck :
- 1
- Number of Positions :
- 5
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- PC Pin
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 24 V