SW-R1-4E-E-LR63-0
- Manufacturer Part Number:
- SW-R1-4E-E-LR63-0
- Manufacturer/Brand:
- Adam Tech
- Part of Description:
- MEDIUM ROCKER SWITCH, QUICK CONN
- Manufacturer :
- Adam Tech
- Product Category :
- Rocker Switches
- Actuator Marking :
- O -
- Actuator Type :
- Concave (Curved) - Illuminated
- Circuit :
- DPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Red
- Current Rating (Amps) :
- 20A (AC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, Red
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Off-On
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- Voltage Rating - AC :
- 125 V