RA11131121
- Manufacturer Part Number:
- RA11131121
- Manufacturer/Brand:
- E-Switch
- Part of Description:
- SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
- Manufacturer :
- E-Switch
- Product Category :
- Rocker Switches
- Actuator Marking :
- O -
- Actuator Type :
- Concave (Curved)
- Circuit :
- SPST
- Color - Actuator/Cap :
- Black
- Current Rating (Amps) :
- 10A (AC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 55°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Off
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- Voltage Rating - AC :
- 125 V