CLS-PC11A125S00B
- Manufacturer Part Number:
- CLS-PC11A125S00B
- Manufacturer/Brand:
- Lumex Opto/Components Inc.
- Part of Description:
- SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V
- Manufacturer :
- Lumex Opto/Components Inc.
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button
- Circuit :
- SPST-NO
- Color - Actuator/Cap :
- Blue
- Current Rating (Amps) :
- 3A (AC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, Blue
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Operating Temperature :
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 16.00mm Dia
- Product Status :
- Obsolete
- Switch Function :
- Off-Mom
- Termination Style :
- Solder Lug
- Type :
- Standard, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- 125 V