EH12NLSSBG
- Manufacturer Part Number:
- EH12NLSSBG
- Manufacturer/Brand:
- CIT Relay and Switch
- Part of Description:
- SWITCH PB SPST-NO 2A 48V
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button
- Circuit :
- SPST-NO
- Color - Actuator/Cap :
- Silver
- Current Rating (Amps) :
- 2A (DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, Green
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 3.3 VDC
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 12.00mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- Off-Mom
- Termination Style :
- Solder Lug
- Type :
- Anti-Vandal, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 48 V