DH221LBSG24
- Manufacturer Part Number:
- DH221LBSG24
- Manufacturer/Brand:
- CIT Relay and Switch
- Part of Description:
- SWITCH PB DPST-NO/NC 2A 125V
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- Actuator Type :
- Round, Button, Flush
- Circuit :
- DPST-NO/NC
- Color - Actuator/Cap :
- Silver
- Current Rating (Amps) :
- 2A (AC/DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, Green
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 24 VDC
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 22.00mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Off, Off-On
- Termination Style :
- Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- Type :
- Anti-Vandal, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 24 V