W48M-113B
- Manufacturer Part Number:
- W48M-113B
- Part of Description:
- PBS 19MM SPST 0.1A 48V MOM METAL
- Actuator Type :
- Round, Button, Flush
- Color - Actuator/Cap :
- Silver
- Current Rating (Amps) :
- 250mA (DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, Blue
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 3.1 VDC
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 19.15mm Dia
- Switch Function :
- Off-Mom
- Termination Style :
- Solder Lug
- Type :
- Standard, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 12 V