W48-1-RB-N-BK-B
- Manufacturer Part Number:
- W48-1-RB-N-BK-B
- Manufacturer/Brand:
- Lumex Opto/Components Inc.
- Part of Description:
- PBS 12MM SPST 0.1A 48V MOM PLAST
- Manufacturer :
- Lumex Opto/Components Inc.
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- Actuator Type :
- Round, Button, Domed
- Circuit :
- SPST-NO
- Color - Actuator/Cap :
- Black
- Current Rating (Amps) :
- 10mA (AC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 13.42mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- Off-Mom
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.110" (2.8mm), Wire Leads
- Type :
- Standard
- Voltage Rating - AC :
- 12 V