8121SH9AGE
Manufacturer Part Number:
8121SH9AGE
Manufacturer/Brand:
C&K
Part of Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Plunger
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
1A (AC/DC)
Features :
Tactile Feedback
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-30°C ~ 75°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
PC Pin
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V