WSA48M-B13W12
- Manufacturer Part Number:
- WSA48M-B13W12
- Manufacturer/Brand:
- Lumex Opto/Components Inc.
- Part of Description:
- PBS 19MM SPDT 5A 28V UL61058 MTN
- Manufacturer :
- Lumex Opto/Components Inc.
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- Actuator Type :
- Round, Button, Flush
- Circuit :
- SPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Silver
- Current Rating (Amps) :
- 5A (DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, White
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 12 VDC
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 19.15mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-On
- Termination Style :
- Wire Leads
- Type :
- Standard, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 28 V