MSM22-NX00A10-SNCSNCNF-RI0BL024-Q0000-S
Manufacturer Part Number:
Manufacturer/Brand:
SCHURTER Inc.
Part of Description:
MSM 22, METAL SWITCH, 10 A SWITC
Manufacturer :
SCHURTER Inc.
Product Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
100mA (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.10mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
30 V