HW1B-M1F10-S
- Manufacturer Part Number:
- HW1B-M1F10-S
- Manufacturer/Brand:
- IDEC
- Part of Description:
- 22MM PUSHBUTTON BLUE
- Manufacturer :
- IDEC
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button, Flush
- Circuit :
- SPST-NO
- Color - Actuator/Cap :
- Blue
- Current Rating (Amps) :
- 10A (AC), 8A (DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 50°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 22.30mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- Off-Mom
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Type :
- Standard
- Voltage Rating - AC :
- 110 V
- Voltage Rating - DC :
- 24 V