KS1100OA1AF060
Manufacturer Part Number:
KS1100OA1AF060
Manufacturer/Brand:
E-Switch
Part of Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 12V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Plunger for Cap
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Current Rating (Amps) :
10mA (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
PC Pin
Type :
Keyswitch
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
12 V