MB2065SS2W30-CA
- Manufacturer Part Number:
- MB2065SS2W30-CA
- Manufacturer/Brand:
- NKK Switches
- Part of Description:
- SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V
- Manufacturer :
- NKK Switches
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button
- Circuit :
- SPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Black
- Current Rating (Amps) :
- 6A (AC), 3A (DC)
- Features :
- Epoxy Sealed Terminals
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-On
- Termination Style :
- PC Pin
- Type :
- Standard
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 30 V